Rynek nieruchomości – w co zainwestować, aby realnie zarabiać?

Rynek nieruchomości pełen jest wielu różnorodnych okazji inwestycyjnych. Warto trzymać rękę na pulsie i znać szanse oraz zagrożenia, które niosą poszczególne segmenty tego rynku. Eksperci Śniadecki Investment Group wymieniają trzy gorące trendy na rynku inwestycji w nieruchomości.

Najpopularniejsza twarz inwestowania w nieruchomości: kupno „M” na wynajem

Branża deweloperska oferuje różnorodne okazje inwestycyjne, w które można zaangażować swój kapitał. Do niedawna jedną z bardziej popularnych było kupno mieszkania na wynajem gwarantującego stały, comiesięczny zysk. Inwestorzy równie chętnie lokowali swoje pieniądze w działalność trudniącą się wynajmem krótkoterminowym (aparthotele, hostele). Sytuacja związana z pandemią pokazała jednak, że ta opcja zarabiania na tymże segmencie rynku nieruchomości jest wysoce wrażliwa na zmiany społeczno-gospodarcze.

Podejmując decyzję o zaangażowaniu kapitału w tę inicjatywę inwestorską należy zatem przeanalizować, czy ewentualne załamanie się sytuacji gospodarczej nie narazi inwestora na straty,. Mogą one przynieść zagrożenie dla jego codzienności (na przykład ryzyko niewydolności finansowej). Dobrze jest posiadać plan „B”, dzięki któremu nieruchomość będzie mogła być wykorzystana inaczej, aby nie generować deficytu w inwestorskim portfelu.

Powierzchnie biurowe, hale magazynowe, budynki pracownicze

Dużym powodzeniem wśród inwestorów mieszkaniowych cieszą się budynki oferujące wynajem/kupno lokali biurowo-usługowych lub hal magazynowych. Nic dziwnego – przedsiębiorczość przeciętnego Polaka według dostępnych opracowań wzrasta z roku na rok. Co więcej, Polska jest atrakcyjnym pod względem inwestycji zagranicznych rynkiem.

Pułapką czyhającą na osoby inwestujące w ten segment rynku nieruchomości może być niedostateczne rozeznanie się w lokalnej rzeczywistości. Bywa, że inwestorzy lokują swój kapitał w budynki niedopasowane do oczekiwań potencjalnych klientów. Są to  sytuacje, gdy np. inwestor stawia na nowoczesne, eleganckie kamienice w miejscach, gdzie głównie funkcjonują zakłady przemysłowe potrzebujące przede wszystkim funkcjonalnych, komfortowych miejsc dla swoich pracowników. Decydując się na zaangażowanie środków w ten rodzaj inwestycji deweloperskich przede wszystkim należy zapoznać się z funkcjonującym dookoła otoczeniem. Nie bez znaczenia jest także wpływ rzeczywistości na zachowania rynku – poprzedni rok boleśnie udowodnił, że i ta gałąź nieruchomości może być narażona na zapaść.

Nowa szansa inwestycyjna na rynku nieruchomości – budownictwo rodzinne

W związku z wydarzeniami 2020 roku inwestorzy mocno zaczęli angażować swoje środki w budownictwo mieszkaniowe skierowane do rodzin. Okazało się, że inwestycje takie jak budynki wielorodzinne, osiedla domów jednorodzinnych są najstabilniejszymi z opcji inwestycyjnych w branży nieruchomości. To w zasadzie jedyny segment, jaki nie został dotknięty przez szalejącą pandemię. Stopa zwrotu z wkładu własnego wniesionego do inwestycji deweloperskich wg danych NBP oscylowała w granicach 18-21%. Potencjalni inwestorzy bardzo szybko dostrzegli tę szansę i rozpoczęli angażowanie środków właśnie w tę inicjatywę.

Analizy przeprowadzone przez Śniadecki Investment Group już wielokrotnie udowodniły, że powyższy sposób na zaangażowanie kapitału w rynek nieruchomości to obecnie najstabilniejsza i możliwie najbezpieczniejsza z dostępnych metod zwiększania swoich środków.

Postaw na z gruntu bezpieczne inwestycje – dołącz do Śniadecki Investment Group i ciesz się zyskiem od 8% w skali roku!

 

Sprawdź realizowane projekty inwestycyjne z ramienia Śniadecki Development

Następny artykuł
Inwestowanie w nieruchomości to przyszłość
Poprzedni artykuł
Grudzień 2020 na rynku nieruchomości
Zmiana adresu Sniadecki