Czy nieruchomości to dobra inwestycja dla początkujących?

Rynek nieruchomości, jako bardziej stabilny niż np. giełda papierów wartościowych i dzięki temu gwarantujący bezpieczne ulokowanie kapitału, to sektor gospodarki, którym często interesują się potencjalni inwestorzy. W poniższym artykule odpowiemy na pytania, czy nieruchomości to również właściwa inwestycja dla początkujących. Śniadecki Investment Group #edukuje!

 

Zanim zaczniesz szukać, zajrzyj do portfela

Żeby zacząć myśleć o ulokowaniu pieniędzy w nieruchomości, musisz przede wszystkim rozważyć swoje możliwości finansowe, czyli sprawdzić, jakim kapitałem dysponujesz. Czy będzie konieczne powiększenie go o środki pozyskane na kredyt? Początkujących inwestorów obawiających się pożyczek bankowych może zainteresować informacja, że rozsądna inwestycja w rynek nieruchomości będzie generowała zysk większy nie tylko od raty kredytu, ale też od potencjalnego zysku z lokaty. Właśnie, rozsądna – czyli jaka?

 

Największe miasta ciągle na prowadzeniu

Nie trzeba należeć do grona najbardziej wtajemniczonych znawców rynku nieruchomości, by wiedzieć, że lokalizacja ma znaczenie. Początkujący inwestor powinien wiedzieć, że nieruchomości w największych polskich miastach są najdroższe. W związku z tym wiążą się z najwyższymi progami wejścia, ale jednocześnie ich ceny stale rosną, dlatego nie ma ryzyka, że na nich stracisz. Jeśli jednak zależy ci nie tylko na tym, żeby bezpiecznie zamrozić kapitał, ale też go pomnożyć, wówczas kwestię lokalizacji musisz zgłębić również na poziomie samego miasta.

 

Określ, do kogo będzie skierowana twoja oferta

Myśląc o kupnie mieszkania pod wynajem, czyli najpopularniejszej obecnie formy inwestowania w nieruchomości, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, komu chcesz je wynajmować. Twoja oferta będzie bardziej atrakcyjna, jeśli trafi w potrzeby potencjalnego odbiorcy związane zarówno z samym lokalem, jak i otaczającą go infrastrukturą. Jeżeli myślisz o wynajęciu mieszkania rodzinie z dziećmi, wówczas zaletą będzie bliskie sąsiedztwo przedszkola i szkoły, placu zabaw, terenów zielonych, ale też sklepów czy przychodni. Z kolei studenci będą szukać lokum w pobliżu uczelni, a przy tym dobrze skomunikowanego z centrum miasta. Szukając mieszkania pod inwestycję, nie popełnij zatem częstego błędu i oceniaj nieruchomości ze swojego puntu widzenia. Pamiętaj, że twoje preferencje mogą być zupełnie inne niż twoich docelowych najemców.

 

Wolisz wakacyjne przygody, czy relacje na lata?

Lokal można wynajmować nie tylko na dłużej. Choć takie rozwiązanie ma oczywiście swoje zalety, jak pewność stałego przychodu i mniejsze nakłady czasu i energii, które trzeba przeznaczyć na doglądanie nieruchomości. Jednak wynajem krótkoterminowy także może generować zyski, jeśli inwestycja będzie odpowiednio przemyślana. Wtedy jednak lokalizacja  apartamentu powinna bądź to posiadać walory turystyczne, bądź znajdować się w pobliżu miejsc takich jak targi czy placówki organizujące konferencje. W obu przypadkach dodatkowym walorem będzie wysoki standard wykończenia. Zarówno na wakacjach, jak i podczas wyjazdów służbowych wynajmujący są bardziej skłonni do pozwolenia sobie na odrobinę luksusu. Taki rodzaj najmu wiąże się jednak z koniecznością regularnego odwiedzania nieruchomości, przygotowywania jej na kolejne wizyty i niewątpliwie częstszego przeprowadzania remontów. Jeżeli ograniczają cię możliwości czasowe, możesz skorzystać z usług operatora najmu krótkoterminowego. Zdejmie on z ciebie obowiązki związane z prowadzeniem systemu rezerwacji, obsługą gości i zajmowaniem się samym lokalem. To zatem dobra inwestycja dla początkujących. Na podstawie tej współpracy mogą się dużo nauczyć.

 

A może inwestycja w nieruchomości komercyjne?

Zapotrzebowanie małych i średnich firm na przestrzeń biurową lub miejsce prowadzenia działalności sprawia, że nieruchomość spełniająca odpowiednie wymogi będzie atrakcyjna i potencjalnie dochodowa. Jeżeli firma przyjmuje w biurze kontrahentów, jej zarządowi będzie zależało na umowie długoterminowej, zwłaszcza w prestiżowej lokalizacji, która w takiej sytuacji służy za wizytówkę danego przedsiębiorstwa. Z kolei odpowiednio wyposażone lokale gastronomiczne na pewno będą rozchwytywane w okolicy starówki, gdzie zarówno turyści, jak i lokalni mieszkańcy lubią łączyć posiłek z relaksem. Znajomość okolicy lub chociaż możliwość zasięgnięcia o niej rzetelnych informacji będzie tu zatem dla ciebie jako inwestora absolutnie kluczowa.

 

As w rękawie z pierwszej czy drugiej ręki – ty decydujesz

Pozostaje ci jeszcze jedna ważna decyzja do podjęcia – rynek pierwotny czy wtórny? Szukanie inwestycji wśród ofert dewelopera często wiąże się z czekaniem na realizację, a zarabiać na nieruchomości można dopiero wtedy, kiedy najemca zacznie z niej korzystać. Z drugiej strony wielu deweloperów ma w swojej ofercie wykończenie pod klucz, co jest znaczącym ułatwieniem dla inwestora. Nieruchomości kupione na rynku wtórnym najczęściej wymagają remontu (bywa, że gruntownego), zaś pewnych udogodnień nie posiadają ze względu na okres, w jakim je budowano – mowa tu na przykład o windach, klimatyzacji czy dostępności hali garażowej.

 

Większe ryzyko, większy zysk – czy warto?

Należy wspomnieć o jeszcze jednym sposobie zarabiania na nieruchomościach, jakim jest house flipping, czyli kupowanie lokali lub całych budynków w okazyjnej cenie, lecz często wymagających poważnej renowacji. Po jej przeprowadzaniu można jednak sprzedać daną nieruchomość ze sporym zyskiem. Tym niemniej ze względu na ryzyko, jakim obarczona jest taka inwestycja, a także coraz większą konkurencję ze strony doświadczonych inwestorów, ta metoda raczej nie jest wskazywana jako szansa na inwestycję dla początkujących

 

Podsumowując, nie musisz być wilkiem z Wall Street, żeby zacząć inwestować w nieruchomości i czerpać z tego zyski. Zastanów się tylko poważnie na tym, jakim dysponujesz budżetem i czasem, gdzie miałaby znajdować się twoja inwestycja. Czy będziesz jej szukać na rynku pierwotnym czy wtórnym? Do kogo zamierzasz skierować ofertę najmu? Nieruchomości są doskonałą inwestycją dla początkujących, jeśli są realizowane z głową.

 

Oferta inwestycyjna Śniadecki Investment Group
Usługi, jakie otrzymujesz dołączając do programu znajdziesz tutaj

 

Następny artykuł
Bezpieczne inwestowanie środków? Nieruchomości!
Poprzedni artykuł
Porównanie sprzedaży w II kwartale 2019 i 2020 roku
Zmiana adresu Sniadecki