Aby inwestować, należy zaoszczędzić

Zanim zdecydujesz się powierzyć swój kapitał finansowy inicjatywie, która zapracuje na Twoją przyszłość, musisz zebrać potrzebne środki, czyli zaoszczędzić. Śniadecki Investent Group także #edukuje!

Ważne, by na początku zrozumieć, że w procesie oszczędzania nie chodzi o to, aby pozbawiać się możliwości korzystania z przyjemności na rzecz nieustannego gromadzenia kapitału. Oszczędzanie może być satysfakcjonujące i proste!

Należy przeanalizować budżet pod kątem stałych wydatków i tego, ile realnie potrzebujemy na swoje wydatki. Następnie – wygospodarować regularną, comiesięczną kwotę, którą możemy przelewać na osobne konto.  Celem oszczędzania jest bowiem wytworzenie bezpiecznej, satysfakcjonującej poduszki finansowej, dzięki której będziemy mogli pozwolić sobie na dalszy obrót środków finansowych. Przemyślanie lokowany kapitał będzie procentował w przyszłości.

 

Jak efektywnie oszczędzać, by zebrać kapitał finansowy?

 

Sposobów, które pozwolą zaoszczędzić odpowiednie fundusze aby móc rozpocząć proces inwestowania jest wiele. Przykładowe, to:

 

  1. Analiza comiesięcznego budżetu – spisanie wszystkich wydatków pomaga w ocenie ile faktycznie kosztuje utrzymanie domowników i wyeliminować nieprzemyślane wydatki.
  2. Planowanie większych wydatków – jeśli wiesz, że czeka Cię wymiana sprzętów gospodarstwa domowego, remont, nowy samochód lub chcesz wyjechać na wakacje – zaplanuj to. Wyprzedzanie faktów pozwala uniknąć niespodziewanych kosztów.
  3. Wyznaczenie celu – zawsze łatwiej jest gromadzić kapitał, kiedy wiesz, w jaki sposób chcesz wykorzystać środki finansowe.
  4. Zastosowanie zasady sharing economy – jeśli potrzebujesz sprzętu remontowego, chcesz zmienić zawartość swojej szafy, robisz porządki w ogródku – nie naruszaj od razu odłożonych pieniędzy tylko zapytaj sąsiadów czy członków rodziny, czy nie mogliby podzielić się swoimi zasobami. Kupowanie drogich rzeczy na jeden raz nigdy nie jest opłacalne.

Warto pamiętać, że proces oszczędzania nie ma jednego, uniwersalnego i ostatecznego terminu. Nie ma nic złego w długim gromadzeniu majątku osobistego! Kapitał ma być przede wszystkim efektywny.

Każdy w zależności od możliwości finansowych będzie gromadził kapitał przez różny okres czasu. Nie ma w tym nic złego – ważne, aby na początku wyrobić w sobie mechanizm oszczędzania, a następnie konsekwentnie dążyć do celu. Kiedy odpowiednia suma znajdzie się na koncie będzie można przejść do kolejnego kroku, szczególnie bliskiego naszemu firmowemu sercu – inwestowaniu.

Śniadecki Investment Group – z gruntu dobre inwestycje, które pomogą Ci w zgromadzeniu kapitału na przyszłe lata!

Następny artykuł
Grudzień 2020 na rynku nieruchomości
Poprzedni artykuł
Bezpieczne inwestowanie środków? Nieruchomości!
Zmiana adresu Sniadecki